Wybierając lornetkę często chcielibyśmy aby miała jak największe powiększenie. Problemem z jakim spotkamy się w tym wypadku będzie utrzymanie stabilnego obrazu. Zwyczajowo „z ręki” prowadzi się obserwację lornetkami z powiększeniem do 10 razy. Oczywiście sporo zależy od nas i tego jak „pewną mamy rękę”. Dla wielu obserwatorów, którzy kierują swą uwagę na obserwację ptaków, i chcieli by korzystać z większych powiększeń z pewnością przydatna była by stabilizacja obrazu. W tym momencie na białym a może bardziej czerwonym koniu „wjeżdża” marka Canon z szeroką ofertą stabilizowanych instrumentów optycznych. Przyjrzyjmy się zatem co do zaoferowania ma w tym segmencie japoński producent.
Canon 18×50 IS All Weather
Wszystkie stabilizowane lornetki Canona oparte są o konstrukcję porropryzmatyczną ale odbiegają od klasycznej formy tego rozwiązania. Obiektywy są złączone w jeden blok, do którego niejako doczepione są okulary, których rozstaw można oczywiście regulować. Całość jest zamknięta w pancernej, gumowanej obudowie wykonanej z tworzyw sztucznych o wadze 1,2 kg. Lornetka jest zgodna ze standardem JIS poziomu czwartego, co w praktyce oznacza pełną ochronę przed warunkami pogodowymi i zachlapaniami, jednak nie oznacza, że sprzęt możemy zanurzyć poniżej lustra wody.
W zestawie znajduje się pasek, zaślepki na okulary, pokrowiec i baterie. Na uwagę zasługują także wygodne muszle oczne. Jej podstawowe parametry to 18-krotne powiększenie i średnica obiektywów wynosząca 50 mm. Sama jakość obrazu jest świetna, pole widzenia wynosi aż 3,7 stopnia. Jeśli szukamy bezkompromisowej jakości obrazu a gabaryt i waga nie są dla nas problemem to Canon 18×50 IS All Weather będzie świetnym narzędziem do obserwacji ptaków, odległych obiektów lub nocnego nieba. Mając do dyspozycji ok. 6 tysięcy złotych to będzie jednym z lepszych wyborów.
Wszystkie lornetki Canona ze stabilizacją w ofercie Cyfrowe.pl >>
Canon 10x42L IS WP
Jeśli szukamy czegoś bardziej uniwersalnego ale z doskonałej jakości optyką to możemy zwrócić uwagę na ten model. Obraz jaki widzimy przez okular w zasadzie nie wiele ustępuje konstrukcjom topowych producentów takich jak Swarovski. Przytoczyć można tu choćby model EL 10X42. Nie zapomnijmy jednak, że w przeciwieństwie do produktów producenta z Tyrolu ciągle mamy do dyspozycji wydajny układ stabilizacji, który sprawia, że obraz nie dość, że jest doskonałej jakości to niejako pływa w okularze eliminując nieprzyjemne drgania. Pozwala to bardziej „zanurzyć się” w obserwacji a nie skupiać na szukaniu podparcia i stabilności. Charakteryzująca się 10 krotnym powiększeniem lornetka oferuje przyzwoite pole widzenia 6.5 stopnia. Całość jest podobnie uszczelniona jak opisywany wyżej model 18X50 i waży nie wiele mniej – ok 1kg. Stabilizację włącza się guzikiem na górnym panelu lornetki i jest ona aktywna tak długo jak trzymamy przycisk. Na uwagę zasługuję dość wysoki punkt oczny (16 mm) co sprawia, że „okularnicy” mogą spokojnie korzystać z tego modelu. Biorąc pod uwagę, że obraz generowany przez Canona 10x42L IS WP jest porównywalny do topowych lornetek bez stabilizacji, kwota ok 6700 PLN jaką musimy na nią wyłożyć wydaje się być rozsądna.
Wszystkie lornetki Canona ze stabilizacją w ofercie Cyfrowe.pl >>
Canon 10X20 IS
To nieco odmienna propozycja od poprzedników. Przede wszystkim jest to znacznie mniejsza i tańsza lornetka. Konstrukcja nie sprawia już tak pancernego wrażenia(co nie oznaczana że sprawia złe), nie jest pokryta gumowym tworzywem. Nie znajdziemy tu też uszczelnień. W zamian sprzęt waży jedynie 430 gramów i jest znacząco mniejszy od „starszych braci”. Sam obraz jest przyjemny, wady optyczne nie rzucają się w oczy. Obraz oczywiście nie jest już tak klarowny, sporo mniejsze jest też pole widzenia – 5,3 stopnia. Z pewnością jest to sprzęt bardziej kieszonkowy, który chętniej zabierzmy ze sobą na spacer lub w góry. Stabilizacja działa, moim zdaniem, tak samo wydajnie jak w droższych propozycjach oferując przyjemnie pływający, stabilny obraz w okularze. Przy cenie ok 2400 złotych może to być dobra propozycja dla bardziej turystycznych, wycieczkowych zastosowań gdzie ważniejsza będzie waga niż uszczelniania i perfekcyjny obraz.
Wszystkie lornetki Canona ze stabilizacją w ofercie Cyfrowe.pl >>
Canon 12×32 IS
Mniej więcej w połowie naszej stawki plasuję się 12×32 IS. Powiększenie 12 razy i waga 780 gramów wydają się być dobrym kompromisem dla obserwatorów ptaków, dzikiej przyrody i takich widowisk jak wyścigi konne czy pokazy powietrzne. Lornetka jest pokryta gumowym tworzywem, które daje wrażenie solidności. Nie jest jednak uszczelniona. Jako jedyna w tym zestawieniu oferuje dwa tryby stabilizacji. Jeden do panoramowania, podążania za obiektami. Drugi – zwykły, do bardziej statycznych obserwacji. Optyka daje ostry i klarowny obraz. Ponarzekałbym jedynie na trochę małe pole widzenia – 5 stopni, oraz dość nisko położony punkt oczny. Da się prowadzić obserwacje w okularach ale trzeba dokładnie i mocno docisnąć okular lornetki do swoich szkieł.
Wszystkie lornetki Canona ze stabilizacją w ofercie Cyfrowe.pl >>
Canon 10×30 IS II
Na koniec sprzęt, który zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Można powiedzieć, że to trochę starszy i bardziej masywny brat 10X20 IS. W tym wypadku większy obiektyw, mimo podobnej ceny obydwu sprzętów, wniósł sporo na plus. Mamy większe pole widzenia, wynoszące 6 stopni. Może nie jest to jakaś świetna wartość ale z pewnością przyzwoita w tym segmencie. Obraz jest bardzo ostry w całym polu, nie wielkie są wady optyczne. Punkt oczny jest na tyle wysoko, że bez problemu można prowadzić obserwacje w okularach. Sam sprzęt sprawia wrażenie bardzo kompaktowego i solidnie wykonanego dzięki nie najmniejszej wadze 600 gramów. Podobnie jak droższe modele pokryty jest gumowym tworzywem, niestety znów zabrakło uszczelnień. Podsumowując, Canon 10×30 IS II to jeden z tych sprzętów, który polubiłem od pierwszego użycia i chętnie zaopatrzyłbym się w niego prywatnie.