Na rynku działa wielu producentów sprzętu optycznego a wybranie modelu lornetki dopasowanego do naszych potrzeb nie powinno stanowić problemu. W większości przypadków produkcja lornetek stanowi jedynie większą lub mniejszą część działalności danej firmy. Nic w tym dziwnego. Przedsiębiorstwo dysponujące wiedzą i technicznym zapleczem wymaganym przy produkcji wysokiej jakości soczewek może spożytkować te zasoby produkując różnego tupu instrumenty optyczne, poczynając od obiektywów, a na specjalistycznych mikroskopach kończąc.

Nikon – międzynarodowa japońska korporacja z Tokio

Firma, której raczej nie trzeba przedstawiać w świecie fotograficznym. Przedsiębiorstwo powstało 25 lipca 1917 roku w Tokio jako Nippon Kogaku Kogyo Kabushiki-gaisha łącząc siły trzech głównych producentów optyki w tym kraju.

Nikon - główna siedziba.
Główna siedziba Nikona w Shinagawa Intercity Tower C, 2-15-3, Konan, Minato-ku, Tokio 108-6290

Historia marki to w zasadzie materiał na osobny artykuł. Pokrótce warto wspomnieć, że podczas II wojny światowej Nikon produkował dla japońskiego wojska lornetki, peryskopy, kamery do zdjęć szpiegowskich. W 1946 roku, aby pomóc odbudować Japonię postanowiono rozpocząć produkcję dwóch precyzyjnych instrumentów pomiarowych: niwelatora oraz teodolitu. Nikon jest też pionierem fotografii cyfrowej. W 1987 roku rozpoczął prace razem z NASA nad jedną z pierwszych lustrzanek cyfrowych (Nikon NASA F4), która od 1991 roku była używana podczas kosmicznych misji amerykańskich wahadłowców.
Wracając „na ziemię” warto wspomnieć, że firma oferuje wiele modeli lornetek w najróżniejszych przedziałach cenowych oraz 10 lat gwarancji na swoje produkty.

Popularne modele

MONARCH HG 10X42 | MONARCH M7 8×42 | ACULON A211 10×50

Swarovski Optik – austriacka firma rodzinna z Tyrolu

Główna siedziba Swarovski Optik
Główna siedziba Swarovski Optik w Absam w Tyrolu.

Założone przez Daniela Swarovskiego (z pochodzenia Czecha) w 1895 roku przedsiębiorstwo D. Swarovski KG zajmuje się produkcją wyrobów ze szkła ołowiowego. Każdy z nas kojarzy ekskluzywne butiki marki z kryształową biżuterią. Do dziś firma znajduje się w rękach około dwustu członków rodziny. Swarovski Optik to spółka-córka zajmująca się produkcją instrumentów optycznych. Spółka skupia się głównie na wytwarzaniu lornetek, lunet oraz celowników optycznych.
Jeśli szukamy lornetki o wysokiej jakości i świetnych właściwościach optycznych za którą jesteśmy w stanie zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych to Swarovski Optik będzie wyborem dla nas.

Popularne modele

Habicht 10×40 W | CL Companion 10×30 | EL 10×50 SWAROVISION

Olympus – kolejna firma z Japonii

Shinjuku Monolith, 2-3-1 Nishi-Shinjuku, Shinjuku-ku, Tokyo 163-0914, Japan
Głowna siedziba Olympusa znajduje się w budynku Shinjuku Monolith, 2-3-1 Nishi-Shinjuku, Shinjuku-ku, Tokio 163-0914, Japonia

Zostało założone w 1919 roku jako TAKACHIHO SEISAKUSHO. Japońskie przedsiębiorstwo produkujące aparaty fotograficzne, rejestratory dźwięku, sprzęt medyczny oraz urządzenia przemysłowe. Duży segment rynku na jakim działa Olympus to sprzęt medyczny. Olympus (dziś już OM System) jest jednym z twórców pierwszego otwartego systemu lustrzanek cyfrowych – 4/3 (FourThirds) oraz pokrewnego systemu dla bezlusterkowców – Micro 4/3.
W ofercie producenta znajdziemy modele z różnych przedziałów cenowych. Warto wiedzieć, że nawet budżetowe serie są dobrze wykonane i oferują przyzwoitą jakość obrazu. Po rejestracji produktu na stronie producent daje 25 lat gwarancji na swoje lornetki.

Popularne modele

Olympus 8×42 PRO | Olympus EXPS I 10×42 | Olympus 10×50 S

Celestron – budżetowa propozycja z USA

Celestron główna siedziba
Główna siedziba Celestrona w Torrance, Kalifornia.

Przedsiębiorstwo założone jako Valor Electronics w 1955 roku w stanach. Miała dostarczać podzespołów elektronicznych i optycznych dla wojska. Dziś znana głównie z wytwarzania amatorskich teleskopów astronomicznych. Najlepiej znanymi na świecie produktami firmy są mające stosunkowo dobrą opinię teleskopy zwierciadlane w systemie Schmidta-Cassegraina. Jeśli chodzi o lornetki jest dostawcą sprzętu jedynie z półki budżetowej. Produkuje ciekawą serię SkyMaster przeznaczoną do podziwiania nocnego nieba.

Popularne modele

 SkyMaster 25×70 | UpClose G2 10×50 Porro | UpClose G2 10×25 Roof

Delta Optical – polski producent sprzętu optycznego o dobrym stosunku ceny do jakości

Główna siedziba Delta Optical
Główna siedziba Delta Optical w Mińsku Mazowieckim.

Założona jako rodzinna firma w 1989 roku w Mińsku Mazowieckim. Zajmuje się produkcją teleskopów, mikroskopów, lunet, celowników optycznych, termo- i noktowizorów. Delta Optical jest aktywnym uczestnikiem oraz organizatorem konferencji astronomicznych, konkursów i warsztatów(np. mikroskopowych) oraz innych wydarzeń związanych z branżą w której działa. Lornetki tego producenta często charakteryzują się świetnym stosunkiem ceny do jakości i mogą być dobrą alternatywą dla sprzętu zagranicznych producentów.

Popularne modele

Forest II 10×50 | Discovery 10×50 | Sailor 7×50 C1

 

Zostaw odpowiedź