Statyw do lornetki na pierwszy rzut oka może wydawać się zbędnym gadżetem. Po co nam akcesorium, które kojarzymy raczej z aparatami, lunetami lub teleskopami? Rzeczywiście, jeśli chcemy używać lornetki na turystycznych spacerach i wycieczkach, statyw może okazać się nieprzydatny. Są jednak inne zastosowania, do których okazuje się niezbędny.

Z całą pewnością warto rozważyć zakup statywu do lornetek z powiększeniem większym niż 10 razy. Generalna zasada jest taka – im większe powiększenie naszego instrumentu optycznego (niezależnie czy jest to obiektyw, luneta czy teleskop), tym trudniej utrzymać stabilny obraz bez drgań. Wyjątkiem nie będą tutaj lornetki. Obserwatorzy przyrody i nocnego nieba często korzystają z powiększeń 16X oraz większych. W ich przypadku korzystanie ze statywu wydaje się być w zasadzie koniecznością (chyba, że mamy lornetkę ze stabilizacją, ale to już temat na osobny artykuł).

Przenieśmy się teraz w bardziej praktyczne warunki i załóżmy, że chcemy empirycznie udowodnić, że ziemia jednak nie jest płaska (jak twierdzą niektórzy:)). Moglibyśmy w tym celu wybrać się nad morze, zabrać ze sobą lornetkę z powiększeniem 20X np – Pentax SP 20×60 WP i obserwować jak statki kierujące się na otwarte morze znikają za horyzontem. Oczywiście obserwacja taka będzie trwała długo a obiekt będzie poruszał się z pozornie niewielką prędkością. W takim wypadku w zasadzie każdy statyw, który jest stabilny będzie w porządku. Większego znaczenia nie będzie miał także rodzaj zastosowanej głowicy skoro nie będziemy musieli panoramować ani podążać za obiektem. Spokojnie możemy skorzystać ze statywu z głowicą kulową lub trzy-kierunkową.

Lornetka z dalmierzem
Widok na statki wchodzące do portu w Gdańsku. Zdjęcie wykonane przez okular lornetki Delta Optical Sailor 7×50 C1.

Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku obserwacji obiektów poruszających się, takich jak zwierzęta lub samoloty. Tutaj lepiej byłoby zastosować głowicę hydrauliczną – taką jak w statywach do filmowania. Pozwala ona na płynne ruchy przy śledzeniu lub panoramowaniu za obiektem. Innym, być może jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby wybranie głowicy gimbalowej. Niestety nie należą one do najlżejszych i najtańszych ale odwdzięczą się nam wygodą podczas obserwacji .

Moim zdaniem nie wartko kupować najtańszych statywów, które często oferują plastikowe głowice. Jakość wykonania i stabilność takich produktów pozostawia sporo do życzenia. Wybierając statyw warto też zwrócić uwagę na jego wysokość. Większość trójnogów, nawet po wysunięciu kolumny centralnej, oferuje maksymalną wysokość w przedziale 150-170cm. Rosłe osoby chcące prowadzić obserwacje stojąc w pełni wyprostowane będą musiały rozejrzeć się za wysokimi statywami takimi jak np .
3 Legged Thing Punks Anarchy Brian 2.0

Aby zamontować lornetkę na statywie niezbędny jest specjalny adapter, który z jednej strony wkręcamy na śrubę w statywie a z drugiej w gwint w lornetce. Część producentów dodaje go standardowo w zestawie z lornetką, w przeciwnym wypadku jesteśmy zmuszeni zaopatrzyć się w niego sami. Przykładem może być adapter statywowy do lornetek dachowych, produkowany przez Delte Optical. Pamiętać należy, że niektóre lornetki nie mają mocowania statywowego. W takim wypadku możemy skorzystać z alternatywnych rozwiązań dostępnych na rynku:

-> CottonCarrier CCS uniwersalny uchwyt do lornetek

-> Manfrotto 035BN Super Clamp do lornetek
+ Manfrotto Klamra MN243 mocowania do szyby samochodowej
+ CottonCarrier Skout typu sling na lornetkę szare
+ CottonCarrier CCS uniwersalny uchwyt do lornetek

Zostaw odpowiedź