W zasadzie nie ma ściśle określonych kryteriów jakimi powinniśmy kierować się wybierając lornetkę do obserwacji przyrody. Z pewnością powinien być to uniwersalny instrument optyczny, odporny na warunki atmosferyczne i wilgoć. W artykule postaramy się przeanalizować jakie dokładnie cechy powinna mieć lornetka do tego typu obserwacji.

Po pierwsze – należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie czy nasze obserwacje będą miały charakter turystycznego spaceru czy raczej zamierzamy zaszyć się w czatowni, by przez dłuższy czas wyczekiwać na zwierzęta. W pierwszym przypadku warto wybrać lornetkę o powiększeniu 7X, 8x lub 10x. Jeśli uważamy, że mamy „pewną rękę” możemy pokusić się nawet o 12-krotne powiększenie. Pamiętajmy jednak, że wraz ze zwiększaniem się tej wartości maleje pole widzenia, trudniej jest zatem śledzić ruchome obiekty. Jeśli nasz instrument optyczny nie ma stabilizacji, możemy mieć również problem z utrzymaniem nieporuszonego obrazu.

Pentax 7x42 ED
Kosztujący ok. 2000 złotych Pentax 7×42 ED to uszczelniona lornetka dachowa z uniwersalnym powiększeniem o dobrej jasności. Najlepiej sprawdzi się podczas spacerów i ogólnych obserwacji przyrody.

Inne lornetki marki Pentax w ofercie Cyfrowe.pl >>

Inną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę jest średnica obiektywu. Jeśli zamierzamy obserwować zwierzęta głownie w dzień to spokojnie wystarczy nam obiektyw o średnicy 30mm. Zyskamy na poręczności i wadze. W przypadku obserwacji prowadzonych o brzasku lub zmierzchu dużo lepiej sprawdzi się obiektyw 42 lub 50mm. Tutaj warto też zastanowić się czy decydujemy się na lornetkę dachową czy porropryzmatyczną. Podstawowe zagadnienia techniczne oraz różnicę między tymi dwoma typami wyjaśniam w tym artykule. Pokrótce można powiedzieć, że lornetki dachowe są mniejsze i lżejsze ale droższe, natomiast te z pryzmatami porro są tańsze w produkcji ale znacząco cięższe i większe. Obserwacja na bagnach - zdjęcie 2 Obserwacja na bagnach - zdjęcie 1

Decydując się na bardziej stacjonarną formę obserwacji z czatowni możemy użyć statywu. Poszerza nam to znacznie asortyment lornetek jaki może być wykorzystany. Obserwacje będzie można prowadzić na większe odległości a zastosowanie sprzętu z 16-to lub 20-to krotnym powiększeniem  nie  będzie stanowiło problemu. Obraz będzie stabilny i klarowny a my będziemy mogli cieszyć się szczegółowym widokiem długo wyczekiwanego zimorodka, żubra lub łosia. Oczywiście jeśli zdołamy go wcześniej „wytropić” i utrzymać w dość niewielkim polu widzenia. Warto aby w tym wypadku nasza lornetka była wyposażona w standardowe złącze statywowe 1/4 cala. Niezbędny będzie też adapter statywowy, który znajdziemy w niektórych modelach w standardzie. Do innych będzie trzeba go dokupić. Szerzej temat statywów i adapterów opisałem w tym artykule(podlinkować jak już będzie na serwerze). Wspomniałem tam też jakie akcesoria zastosować jeśli nasza lornetka nie ma gwintu 1/4 cala a chcemy ją umieścić na statywie.

Czatownie w ofercie Cyfrowe.pl >>

Lornetka na statywie.
Lornetka Celestron SkyMaster 15×70 zamontowana na statywie. Wykorzystany fabryczny adapter dołączany przez producenta.

Dobrym pomysłem jest zakup lornetki ze stabilizacją obrazu. Zdecydowanie łatwiej jest utrzymać nieporuszony obraz, nawet przy dużym powiększeniu. Z reguły sprzęt tego typu jest jednak droższy i ma większe gabaryty. Nie mniej można znaleźć modele o rozsądnej wadze i wymiarach. Przykładem może być tu  Canon 10×30 IS II, którego to obszerniej opisuję wraz z innym stabilizowanym sprzętem optycznym marki Canon w tym artykule.

Canon 10x30 IS II zdjęcie 1
Canon 10×30 IS II to niewielkich rozmiarów lornetka ze stabilizacją, która znacząco poprawia wygodę obserwacji przy korzystaniu ze sprzętu o większym powiększeniu.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze lornetki do obserwacji ptaków będzie jej wodoodporność. Wiele lornetek oferuje podstawowe uszczelnienia, które chronią przed sporadycznym deszczem i zachlapaniem. Raczej nie będą to propozycje kosztujące poniżej 500 złotych . Wybierając lornetkę do obserwacji przyrody, zwłaszcza jeśli chcemy używać jej przez cały rok, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt. Wielogodzinne obserwacje jesienią lub zimą, nawet gdy nie pada deszcz, mogą źle odbić się na żywotności naszego sprzętu ze względu na wilgoć występującą w powietrzu. Najlepiej aby nasza lornetka była wypełniona gazem (przeważnie azotem lub argonem). Chroni to sprzęt przed skraplającą się wewnątrz wilgocią i grzybem, który mógłby pojawić się w dłuższej perspektywie.

Na koniec załączam kilka linków wraz z krótkim opisem lornetek, na które warto zwrócić uwagę będąc zapalonym „ptasiarzem”:

Olympus 8×40 S – dobry i tani porroporyzmat od Olympusa. Jedna z lepszych propozycji jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości.

Celestron SkyMaster 15×70 – jedna z tańszych opcji o dużym powiększeniu, której nie nazwiemy produktem lornetko-podobnym.

Nikon ACULON A211 10×50 – klasyka gatunku od japońskiego producenta, szerzej opisana tu.

Nikon PROSTAFF P7 8×30 – bardzo przyjemna „dachówka” o niewielkich rozmiarach, również wspomniana w tym artykule.

Olympus 8×42 PRO – lornetka dachowa ze średniej półki o bardzo dobrych właściwościach optycznych.

 

 

Zostaw odpowiedź